phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Zde najdete veškeré články portálu phpBB.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Otakar Pěnkava
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 581
Registrován: sob 25. říj 2008 16:17:14
Kontaktovat uživatele:

phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od Otakar Pěnkava » čtv 09. led 2020 14:59:55

Ahoj uživatelé,
před pár dny vyšla nová řada phpBB 3.3. Přináší mnohé zlepšení a spoustu novinek. Pojďme si proto rozebrat ty nejzásadnější:

Minimální požadavky
Doposud phpBB požadovalo alespoň verzi PHP 5.4, které bylo vydáno 1.3.2014 a podpora u něj skončila k září 2015.
Nově phpBB požaduje verzi alespoň PHP 7.1.3 a MySQL 4.1.3. Dále došlo k přidání podpory pro PHP 7.3 a 7.4. Dosavadní phpBB 3.2 podporovalo PHP pouze do verze 7.2 (kde podpora končí za 11 měsíců).

Emoji
Nové phpBB přináší rozšířenou podporu emoji, nově můžete dávat emoji znaky do názvů témat, názvů fór a dalších.

Chytřejší citace
phpBB se chlubí vylepšeným systémem citací, kdy uvádí kromě citovaného příspěvku, i odkaz na příspěvek, jméno autora a datum příspěvku. Sám toto ještě nemám blíže prozkoumané.

Snazší aktualizace
Nová verze přináší přepracovaný systém aktualizací, kdy by aktualizace měla být snazší a rychlejší než kdy dříve. Když jsem aktualizoval první fórum na 3.3, tak jsem si ale žádné změny nevšiml.

reCaptcha 2.0
phpBB nově podporuje reCaptchu verzi 2.0 od Googlu a neviditelnou captchu. Už jsem toto u phpBB řešil individuálně, tak jsem rád, že přináší podporu nativně. S lepšícími se roboty je potřeba zlepšovat i antispam ochranu.

phpBB.cz a verze 3.3?
Na phpBB.cz už běžíme na verzi 3.3. Dále jsme pro Vás připravili češtinu pro novou verzi, stáhnete si ji na stránce Ke stažení.
Starám se o projekt phpBB.cz od doby, kdy jsem jej zachránil před zaniknutím. Pomůžete mi a dostaneme jej zase nahoru?
Přes soukromé zprávy neposkytuji podporu. Napište do fóra, kde vyřešení problému může pomoci ostatním.

x-rated
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 22:02:27
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od x-rated » čtv 09. led 2020 19:19:13

s tim recaptcha antispamem nevim, jak to je, každopádně už to neni ten obtěžující antispam, kde je potřeba vybírat obrázky, ale je otázka, jestli je to stará verze 2 (která měla několik variant včetně neviditelný) nebo nová verze 3 (která je jenom neviditelná)

pak taky došlo k aktualizaci jquery z verze 1 na verzi 3, což může způsobit nefunkčnost některejch vzhledů, a v neposlední řadě se upgradovalo symfony, což přináší trochu jinou syntaxi v yml souborech, a to může způsobit nefunkčnost některejch rozšíření 😀 naštěstí ale už existuje rozšíření na kontrolu rozšíření, jak už o něm tady na fóru padla zmínka, takže nějaký opravy se dají zvládnout celkem jednoduše
fórum o připojení k internetu ➡️ internetforum.cz

Uživatelský avatar
Otakar Pěnkava
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 581
Registrován: sob 25. říj 2008 16:17:14
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od Otakar Pěnkava » čtv 09. led 2020 20:02:02

ReCaptcha je ve verzi 2, aspoň se na to odkazovalo v překladech.

yml syntaxe je jiná už od phpBB 3.2, ale podporovaly se oba stavy. U 3.3 se sebrala původní podpora (záležitost použití novějšího symfony).
Starám se o projekt phpBB.cz od doby, kdy jsem jej zachránil před zaniknutím. Pomůžete mi a dostaneme jej zase nahoru?
Přes soukromé zprávy neposkytuji podporu. Napište do fóra, kde vyřešení problému může pomoci ostatním.

mastnacek
Příspěvky: 38
Registrován: ned 07. říj 2018 11:36:19

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky 🙃

Příspěvek od mastnacek » pát 10. led 2020 12:51:16

Koukam emoji v predmetu, to jsme potrebovali, na to jsme vsichni cekali :)

S tema yml je obcas potiz, rozsireni na kontrolu navrhuje chybne opravu. Vetsinou to jsou napriklad mezery navic nebo spatne umistena uvozovk'a

Zkusil jsem si bokem prevest forum ktery spravuju ve verzi 3.2.8 na 3.3.0, mam tam dost uprav ve vzhledech a dost rozsireni. Zamrzlo to na prosilveru u jednoho souboru. Jeste s upgradem pockam a budu dal testovat. Uplne nejradsi bych udelal cistou instalaci a preved jen uzivatele a jejich data.

Uživatelský avatar
Otakar Pěnkava
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 581
Registrován: sob 25. říj 2008 16:17:14
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od Otakar Pěnkava » sob 11. led 2020 1:07:07

Na phpBB.cz jsem to aktualizoval a bezproblému. Ale všem doporučuji aktualizovat až bude setinková verze, protože ta opravuje většinou spoustu drobností s kompatibilitou, co se právě vyskytne u velké verze. Takže klientská fóra jedou ještě na 3.2.8 nebo 3.2.7.
Starám se o projekt phpBB.cz od doby, kdy jsem jej zachránil před zaniknutím. Pomůžete mi a dostaneme jej zase nahoru?
Přes soukromé zprávy neposkytuji podporu. Napište do fóra, kde vyřešení problému může pomoci ostatním.

x-rated
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 22:02:27
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od x-rated » čtv 23. led 2020 21:50:55

v překladu sem narazil na překlep, chybějící mezeru
Tato CAPTCHA je aktuálně neviditelná. K ověření, zda funguje, by se měla objevit ikona vpravém dolním rohu této stránky.
a ještě tohle:
JAB_VERIFY_PEER:
JAB_VERIFY_PEER_EXPLAIN
fórum o připojení k internetu ➡️ internetforum.cz

fidokomik

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od fidokomik » čtv 28. kvě 2020 14:15:58

V administraci je používán pojem "vedoucí skupiny", například "Povýšit na vedoucího skupiny", ovšem v zobrazení skupiny běžnému uživateli se objevuje text "MODERÁTOŘI SKUPINY". Šlo by to prosím sjednotit na tom "vedoucím"? Moderátor je totiž používán ještě v tom druhém významu, tedy skutečný moderátor (může upravovat příspěvky, přesouvat vlákna atd.) Kdežto "vedoucí skupiny" může přidávat a odebírat členy skupiny.

fidokomik

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od fidokomik » pát 29. kvě 2020 1:28:03

Pravděpodobně se to týká překladových souborů ucp.php, groups.php a memberlist.php protože jinde jsem string "LEADER" nenašel.

x-rated
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 22:02:27
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od x-rated » ned 13. zář 2020 23:17:31

mám dojem, že v acp chybí překlad pro recaptcha v3 🤔

Obrázek
fórum o připojení k internetu ➡️ internetforum.cz

Uživatelský avatar
Otakar Pěnkava
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 581
Registrován: sob 25. říj 2008 16:17:14
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.3 - co přináší, čeština a další novinky

Příspěvek od Otakar Pěnkava » stř 11. lis 2020 12:51:40

Bude doplněno v aktuálním překladu. Přeskočili jsme češtinu pro 3.3.1, kde právě tato možnost byla doplněna.
Starám se o projekt phpBB.cz od doby, kdy jsem jej zachránil před zaniknutím. Pomůžete mi a dostaneme jej zase nahoru?
Přes soukromé zprávy neposkytuji podporu. Napište do fóra, kde vyřešení problému může pomoci ostatním.

Odpovědět