Lassie se vrací, aneb náš seriál recenzí pokračuje!

Zde najdete veškeré články portálu phpBB.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Darth_Yoda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 724
Registrován: sob 19. lis 2005 1:00:00
Bydliště: Korriban
Kontaktovat uživatele:

Lassie se vrací, aneb náš seriál recenzí pokračuje!

Příspěvek od Darth_Yoda » pát 04. kvě 2007 12:35:10

Vítejte, přátelé dobrého čtení, pravidelní navštěvovatelé našeho webu a vítejte koneckonců i vy, náhodní kolemjdoucí. Připojili jste se na internet v tu pravou chvíli, jelikož už třetí (toto letí, co?) recenze řešení pro vaše fóra je konečně tady! Celý tým autorů (já a ten druhý [Darth_Yoda a Herr_Martin_von_Schloss]) doufá, že se vám náš seriál recenzí zalíbil a že jste se jeho přítomností řádně osvěžili a odpočinuli si od těch obvykle nudných a nezajímavých článků (žádné narážky na kvalitu článků konkurenčních fór). Zpět k jádru pudla. Prostě je tu třetí článek, tentokráte pojednávající o vBulletinu. Chcete vědět víc? Jak obstála tato konkurence? Dopadlo vše podle očekávání? A co na to Jan Tleskač??


Recenze vBulletinu
oficiální stránka

Po vzoru televizních reklam bude dnešní recenze rozdělená na dvě části (2 v 1! A to se vyplatí!). V té první, jejíž součástí jsou i tyto úvodní plky, si povíme o webu tohoto fóra. Ve druhé části se dozvíte asi to nejpodstatnější, nejdůležitější a možná i světově nejočekávanější věc. Technické parametry.

Copak se stane když zabrowsíme na jejich internetové stránky? Načtou se (ti, kdož hádali správně si přičtou jeden bod). (Řekl jsem JEDEN vy švindlíři!) A to, přátelé, rychle. Skoro stejně, jako tomu je u punBB. Píšu plus. Co ale stejné jako punBB není, to už je vzhled. Ten ač není nikterak extra, přesto je takřka opakem chudého, nevýrazného a (promiňte mi to slovo) grafikounetknutého webu punBB. Z obou webů, které jsem si vzal, beru a budu brát do úst, čiší přehlednost a značná citlivost, se kterou byly oba výtvory konstruovány. Funkci navigace zastává přehledné, leč pouze textové menu, které stojí v jednom řádku hned pod logem. To se mi, ač to sem nejspíš nepatří, graficky velmi líbí. Levou stranu lemuje další menu, které má na starosti členění tématických sekcí, do kterých se dostanete kliknutím na odkaz v hlavním menu pod logem. Jednoduché a přehledné, tak to zkrátka máme rádi! Ihned na indexu se dozvíte to podstatné. Co to vBulletin je, jeho klíčové znaky a „zákaznický servis“, což je vlastně stručný bodový výčet služeb pro zákazníky. Bohužel jsem docela znechucený tím, že se každý snaží všem namluvit, že jen a pouze jeho fórum, věc, auto, tramvaj či palačinky jsou ty, ta, či to, co má ten nejlepší servis na celém širém světě. Že je to úžasné, nepřekonatelné a jednou provždy revolučně svět převracející, i když to vlastně není pravda, protože kdyby každý, tak jako třebas phpBB (Samolibost je špatná. Pamatujte si to:-), plnil vše co říká, svět by byl už asi sto miliónkrát převrácený naruby a člověk by pomalu ani nevěděl, jak se jmenuje. To jsem ale nejspíše trošku přehnal, jelikož se tato věc týká skoro každého webu. Holt na internetu, ač se to nezdá, probíhá ukrutný souboj na život a na smrt, bojuje se o to nejdůležitější - o zákazníky. Uklidněme se rozebráním ikonek a obrázků. Ihned na úvodní stránce, jak jsem už říkal (jó, kdybyste vy jednou taky dávali pozor, holomci!), se dozvíte vše podstatné. Zapomněl jsem vám ale sdělit, že každá důležitá informace o sekci je doplněná obrázkem, kde je ona sekce vyfocená. Obrázek je sice malý, ale alespoň se neleknete, co to na vás vybaflo, až kliknete na odkaz. Jako konkurence, tak i vBulletin má jednu svou sekci pojmenovanou „fórum“, kde uživatelé diskutují. Tato sekce je, jak je ostatně zvykem, rozdělená na části. Každá z nich má svou ikonu, které jsou si navzájem velmi podobné (vnímám jako menší zápor), protože každá je totiž jakoby nástěnkou [vtipná metafora], na které je přišpendlený vždy jiný počet papírů. Situace s ikonkami je naštěstí víceméně spasena ikonami jednotlivých příspěvků do té či oné části fóra. Zpět k jednotlivým částem. Ty hrdě nesou název třeba jako vBulletin verze 3.5, jako vBulletin verze blabla a jako vBulletin verze blabla. Naštěstí se mezi touto šedí a nicotou nachází i Generální Diskuse, která, popravdě řečeno, trošičku zachraňuje kvalitu fóra. Ne každého totiž baví vzrušeně diskutovat o přednosti tisícího prvního řádku zdrojového kódu vBulletinu verze 3.5. Obrázek si ale budete raději udělejte sami. Další z částí je nazvaná „Customizing vBulletin“, v překladu znamená „Úpravy vBulletinu“. Zde se řeší věci, jako jak do vašeho fóra založeného na vBulletinu implementovat vlastní jazyk, pokec o šablonách a o grafice a stylech vašich fór. Za zmínku stojí ještě počet registrovaných uživatelů, který se v tuto chvíli zastavil na docela vysoké hodnotě 101,776, což je o hodně víc, než tomu bylo v době psaní první recenze našeho seriálu. V té době zde totiž bylo zaregistrováno 99,691, což je přesně o 2085 uživatelů méně, než je současný počet. Na to, že první recenze byla napsána před 14 dny, je to úžasný „populační boom“.

Část druhá, aneb technika je…

Web jsme si podle mého rozebrali docela dost podrobně, a navíc si ho každý může prohlédnout sám a udělat si o něm svůj vlastní obrázek, takže nastala vhodná doba na podívání se pod kapotu. Vrní tady motor z nejnovějšího Mercedesu? Anebo je to snad jen lehce modifikovaný parní válec? Jen se na to podívejme. V současné době je vBulletin ve verzi 3.5.2. Co mě zaujalo je, že autoři uvádí „minimální systémové požadavky“. Požadují cituji: „PHP 4.1.0, MySQL 3.23.33 (budoucí verze vBulletinu už tuto verzi MySQL nebudou podporovat).“ Docela, řečeno slangem dnešní mládeže (a tedy i mě!), hustý, co? „Doporučená konfigurace“: PHP 4.4.1 nebo 5.0.5 či novější, MySQL verze 4.0.26 nebo novější. Podporované operační systémy: Solaris (!!!), Linux, BSD (!!!), Windows™ a Mac OS. Docela slušná nadílka, co říkáte? Jinak je vBulletin založen na PHP a MySQL, naštěstí (naneštěstí? vyberte si) je to open-source, takže frekvence updatů je slušná. To v praxi znamená, že je (bohužel jen *téměř*) odstraněna dřívější zranitelnost. vBulletin verze nižší než 3.0.9 totiž obsahuje celou řadu chyb. Zranitelné skripty může útočník využít k útoku typu Cross-Site Scripting, díky jemuž může spustit v uživatelově prohlížeči kód, který poběží v bezpečnostním kontextu internetového fóra. Dále může pomocí SQL injection útoku manipulovat s databází, která podporuje fórum a v případě vhodných systémových oprávnění může nahrávat libovolné soubory a spouštět libovolné příkazy v daném webovém serveru. Slušné, promiňte mi to, prasárničky, co? Naštěstí je to v současné verzi už konečně záplatované. Nechme už naše hackery na pokoji a podívejme se na podporu jazyků. Překvapila mě. Bohužel dnes v tom špatném slova smyslu. Celá podpora jazyků se nese v duchu „udělej si sám“. Autoři sice slibují, že úprava je snadná, ale jestli to je pravda… Zkrátka jestliže vám nevyhovuje základní angličtina, máte ještě tři možnosti. První je taková, že si stáhnete podporu němčiny. Druhou volbou je stáhnutí si podpory čínštiny (chachacha, co si myslí??). Třetí možností je překlad. Jste-li tedy jazykově zdatní, není to prý problém. Další věc, která je, paroubkovsky řečeno, na prd, je podpora modů. Ta není ani slabá. Ta je totiž, to se podržte, naprosto nulová. Marně jsem mody hledal, marně jsem ztrácel svůj čas. Nevím, jestli si autoři dělají z lidí srandu, nebo jestli to nestíhají, ale podle mého názoru (doufám, že nejsem sám) jsou mody základ. Ne každému vyhovuje celý balíček. Je lepší, když si uživatel může vybrat, co za funkce chce ve svém fóru mít. Bohužel to není vše, co je nutné zkritizovat. Další zklamání s sebou přináší podpora serverovým jazyků. PHP, MySQL. To je vše! Když jsem to četl poprvé, myslel jsem, že mě „vomejou“. To je ještě o jeden jazyk méně, než je tomu u punBB, kterému jsem kvůli tomu strhnul hodnocení o 10%.

Závěr se nemilosrdně přibližuje, a tak si, přátelé, nalijme čistého vína. VBulletin je pro mě docela zklamání. Pohledný a přehledný web holt nestíhá zachránit kritickou situaci, která nastává po omrknutí technických záležitostí. Vzpomínáte na to, jak jsem uváděl technickou část recenze? Cože to tedy vrní pod kapotou? Motor z Mercedesu, nebo upravený parní válec? Je to jasné. Parní válec. Je to smutné, ale je to tak. Holt ne každý den je posvícení a autoři by měli svému dítku věnovat víc pozornosti a měli by trochu máknout, jinak asi přijdou o své zákazníky. I proto z výše popsaných důvodů vypadá finální verdikt a hodnocení tak, jak vypadá. Zápory jsou příliš velkého rázu. Klady se týkají spíš samotného webu, tedy věci, která se koncového uživatele a potencionálního zákazníka skoro netýká. Důležitý je samotný systém a ten za moc nestojí. Bohužel pro ně. Bohudík pro konkurenci:-)

Klady a zápory:

+ přehledný web
+ příjemná a dobře barevně sladěná grafika
+ relativně velká uživatelská základna
+ open-source (časté updaty, uživatelé mohou ovlivnit vývoj)

- nepřítomnost modů
- spartánská jazyková podpora (skoro nulová)
- hodně málo podporovaných serverových jazyků (pouze 2!)
- ubohé downloady
- tematicky chudé diskuzní fórum
- i přes časté updaty zranitelné

Celkové hodnocení: 35%

Článek má na svědomí váš nejoblíbenější Darth_Yoda.

Autor recenze si vyhrazuje právo na pozdější úpravy a korektury, takže se nedivte, že třeba za týden bude recenze vypadat trochu jinak.
Pesimisté jsou přesvědčeni, že všechny ženy mají volné mravy; optimisté v to doufají.

Odpovědět