Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Zde můžete diskutovat o nové verzi phpBB nebo jejím překladu.
Zamčeno
Kamahl
Příspěvky: 1713
Registrován: ned 25. bře 2007 1:00:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Kamahl » stř 16. říj 2013 12:24:36

Po rokoch konečne prichádza prvá alpha verzia novej verzie phpBB 3.1. Je určená pre developerov a testerov, avšak do ostrej prevádzky sa určite neodporúča. Viac info na blogu https://blog.phpbb.com/2013/10/15/phpbb ... w-release/

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od leschek » čtv 17. říj 2013 12:25:33

Zajímalo by mě, jak se k tomu stavíte vy tvůrci MODů a stylů. Budete konvertovat svoje MODy a styly už s alfou 1 nebo počkáte na nějakou další verzi - třeba betu, protože ještě může dojít k nějakým změnám? Trošku se obávám toho, že vyjde konečné phpBB 3.1.0 a uživatelé budou muset další měsíce čekat, až budou zkonvertovaný MODy a vzhledy, které na fóru mají, aby mohli aktualizovat svoje fórum. phpBB 3.1 vypadá velmi dobře (překvapilo mě třeba soft delete a možnost propojení účtu fóra s externím účtem (třeba FB) a další věci), ale dokud nebudou MODifikace, který používám, dostupný pro 3.1, tak zkrátka nebudu moci aktualizovat.

Kamahl
Příspěvky: 1713
Registrován: ned 25. bře 2007 1:00:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Kamahl » čtv 17. říj 2013 12:45:36

Ja planujem skonvertovat vsetky moje najpopularnejsie MODy + moje platene MODy. Okrem toho som aj clenom oficialneho phpBB Extensions teamu, kde budem spolu niekolkymi dalsimi developermi z phpbb.com a autormi MODov vyvijat oficialne extensions.

Zmeny v extensions systeme uz nebudu, budu sa len pridavat nove eventy na ziadost autorov Extensions.

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od leschek » čtv 17. říj 2013 13:02:45

Tak to byl můj strach neopodstatněný. Oficiální rozšíření (extensions) zní velmi dobře, alespoň se nestane, že jejich autor ukončí vývoj nebo je nechá ladem.

Ještě bych se chtěl zeptat, protože o tom víš určitě víc než já. Vím, že se dá aktualizovat phpBB 3.0.x na 3.1 stejným způsobem jako třeba z 3.0.11 na 3.0.12. Ale bude existovat (nebo existuje) i něco jako konvertor, který mi umožní zachovat staré phpBB 3.0.x fórum (jako archiv) a vedle toho mít i phpBB 3.1 fórum? Jde mi o to, že po aktualizaci můžu zjistit, že 3.1 ještě nemá všechno, co jsem měl na 3.0 a v případě dvou fór se můžu vrátit a ještě chvíli počkat s aktualizací (vlastně by mi to dalo možnost si otestovat novou verzi 3.1 aniž bych se musel bát, že přijdu o nějaká data).

Díky

Kamahl
Příspěvky: 1713
Registrován: ned 25. bře 2007 1:00:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Kamahl » pát 18. říj 2013 0:22:07

Tvoj strach opodstatneny je. Naozaj nebude vela stylov a extensions. O phpbb uz nie je taky zaujem, nebude to taky boom ako pre 3.0. No uvidime, na druhej strane, pre 3.0 sa muselo robit vsetko nanovo, ale prerobit MOD na extension nie je az taky problem, lebo vacsina kodu ostava rovnaka, len sa musi inak rozsekat a usporiadat. Tak isto konverzia stylov nie je az tak problematicka.

Vytvor si kopiu 3.0 ktore konvertujes na nejakej subdomene a skusaj. Pripadne skopiruj 3.0 ktore si odlozis a skusaj 3.1 na hlavnej domene. Ale urcite nie skor ako bude RC. Pre Alpha verzie sa ani neposkytuje support, Beta verzie budu mat este nejake bugy a RC uz budu vpohode.

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od leschek » sob 19. říj 2013 21:57:25

Díky. Asi budu aktualizovat přes kopii fóra, abych se měl kam vrátit, kdyby něco nevyšlo a mohl si vybrat, jestli už je čas začít používat 3.1 nebo jestli ještě počkám.

Podle toho, co jsem četl na Area 51 se zdá, že vývojáři chtějí vydávat nové testovací verze každých 2 - 6 týdnů. To by jsme se mohli dočkat finální verzi někdy po novém roce nebo na jaře.

Kamahl
Příspěvky: 1713
Registrován: ned 25. bře 2007 1:00:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Kamahl » ned 20. říj 2013 1:00:55

Nie, to len znamena ze kazda verzia bude obsahovat len par zmien. Rychlejsie sa robit nebude, len sa bude moct viac a lepsie testovat. Finalnu verziu by som necakal skor ako o rok.

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od leschek » ned 20. říj 2013 1:15:01

Díky. Tak to vypadá, že bude spousta alfa a beta verzí.

Mimo téma. Právě jsem přišel na to, že po instalaci nefungujícího rozšíření (extension), které zablokuje fórum (na každé stránce se zobrazuje jen chybová hláška) je třeba smazat soubory toho rozšíření a pročistit cache (smazat cache na serveru, protože nic nefunguje). Pak se pomocí prohlížeče vrátit na nějakou stránku v administraci (asi i kdekoliv ve fóru) a přejít na správce rozšíření. Tam se zobrazuje chyba, že je rozšíření nefunkční, ale pomůže nahrát složku s rozšířením zpět na server (kupodivu to už nevyhazuje onu výše zmíněnou chybu), obnovit stránku správce rozšíření a teprve pak to rozšíření zakázat a smazat z databáze. A ještě jednou, nadobro smazat složku s rozšířením.

Mimochodem, je tohle chyba, kterou má cenu hlásit? Vadí mi, že fórum zkolabuje (přestane fungovat) kvůli nefunčnímu rozšíření místo aby se jen zobrazilo, že něco nefunguje a nabídlo mi to odinstalaci rozšíření.

P.S. Chyba byla u mě. Vložil jsem rozšíření do špatné složky (několik složek jsem měl vynechat). Zajímavý je, že i přes můj omyl mi phpBB ukázalo podrobnosti o rozšíření (autora atd.) a dovolilo mi příponu nainstalovat. Chyba se objevila až po instalaci. Asi by to chtělo nějakou ochranu proti blbosti uživatele.

Kamahl
Příspěvky: 1713
Registrován: ned 25. bře 2007 1:00:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Kamahl » ned 20. říj 2013 11:15:44

Jop, toto je treba urcite nahlasit. Ked sa to stalo tebe, stane sa to aj vela dalsim ludom a zbytocne budu fora nefunkcne a bude treba riesit support. Musia to opravit.

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od leschek » pon 21. říj 2013 12:24:52

Nahlášeno. Pokud dobře rozumím tomu jejich systému nahlašování chyb, tak by to mohlo být opraveno v alfě 2.

Uživatelský avatar
Otakar Pěnkava
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 581
Registrován: sob 25. říj 2008 16:17:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšla phpBB 3.1 Alpha 1

Příspěvek od Otakar Pěnkava » pon 21. říj 2013 22:41:30

Vydání alfa verze je určitě dobrým krokem, který by mohl znovunastartovat komunitu kolem phpBB, která léta skomírá. Určitě vyzkouším.
Starám se o projekt phpBB.cz od doby, kdy jsem jej zachránil před zaniknutím. Pomůžete mi a dostaneme jej zase nahoru?
Přes soukromé zprávy neposkytuji podporu. Napište do fóra, kde vyřešení problému může pomoci ostatním.

Zamčeno