phpBB 3.0.11 je na světě

Zde můžete diskutovat o nové verzi phpBB nebo jejím překladu.
Uživatelský avatar
kksmirice
Junior tým
Junior tým
Příspěvky: 1639
Registrován: pát 17. úno 2012 21:39:58
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od kksmirice » čtv 18. říj 2012 10:41:55

Ano phpBB je open-source.
Obecně jsem uváděl, že povědomí uživatelů o Free (tak někteří nazývají Linux) je poněkud zkreslené.

Opět obecně. V podstatě pokud porušíte podmínky (GNU-GPL), které jsou uvedeny v licenci, sice neporušíte zákony (možná), ale také jistě nemůžete očekávat podporu takovéhoto systému.
Zpravidla dáváte souhlas, že jste srozuměn s licenčním ujednáním a že jej hodláte dodržovat.

phpBB je originální produkt v anglickém jazyce.
Překlad je lokalizace tohoto produktu.
To, že není přeložen text licence (a mimochodem to považuji za správné řešení) Vás nezbavuje odpovědnosti za dodržení podmínek v ní uvedených.

Moje poznámka:
Pokud víte, že produkt je vydán pod licencí GNU-GPL v 2., pak mohu považovat Váš komentář k jazykové mutaci za pouhou výmluvu. Českých neoficiálních překladů této verze licence je na internetu dost a stačí si je otevřít.


Zde máte oficiální stránky
Zde něco o překladech
Klidně mi Vykejte, mohl bych být Vašim dědou...
1. Murphyho zákon: Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: KK Zálabák Smiřice, test stránky pro všechny

[url=mailto://prolamy@email.cz?subject=phpBB%20pomoc]kontakt[/url] v případě pomoci - instalace systémů, založení databáze a tabulek, FTP přístup

Raziel-CZ
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 161
Registrován: ned 22. led 2006 1:00:00
Bydliště: Praha, Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od Raziel-CZ » čtv 18. říj 2012 10:45:20

Možná jsem to špatně napsal. Zkrátka pokud je něco psáno v jazyce, kterému nerozumím, tak není-li překlad, je to pro mne neplatné a platí pravidla běžná. To je vyloženě zákon, což je nad všechny všeobecné nebo jiné podmínky kteréhokoli subjektu. Pokud však uvedete věci do češtiny a do odsouhlasení před instalací/registrací, pak už to pro mne platné bude. Pokud to samozřejmě není nezákonné.
To, že není přeložen text licence Vás nezbavuje odpovědnosti za dodržení podmínek v ní uvedených.
Toto právě není pravda.

Já jsem se nepřišel přít o zbytečnosti, v mém případě tomu rozumím a věc na svém fóru samozřejmě opravím. Jde tu jen o fakta, jak to v naší republice správně platí, protože o tomto něco vím a tak se o vědomost dělím stejně tak, jak Vy se dělíte o svou. A tak je to správně, pomáháme si a vzájemně obohacujeme.

Uživatelský avatar
kksmirice
Junior tým
Junior tým
Příspěvky: 1639
Registrován: pát 17. úno 2012 21:39:58
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od kksmirice » čtv 18. říj 2012 11:01:18

Já to také neberu jako nějaký spor.
Jde zde především o vysvětlení si pojmů...

Tím, že někdo licenci přeloží, bere na sebe odpovědnost za překlad a za právní důsledky nesprávného překladu.

Ještě se vrátím k Vašemu tvrzení o překladech.
Pokud si instalujete program, který není v českém jazyce (a to také je případ i phpBB), a obsahuje-li licenční podmínky v anglickém jazyce, odsouhlasíte je a tím se zavazujete je dodržovat (i když jste je nečetl či nepochopil). Pak si můžete nainstalovat český překlad programu (nikoliv překlad licenčních podmínek) a tento překlad opět může mít své podmínky pro šíření a licencování - ale ty se vztahují pouze na překlad.

Řešením by tedy bylo - teoreticky to nejsprávnější - instalovat jádro phpBB v originální (tedy anglické) podobě a poté doinstalovat češtinu.
To že je přeložena i instalace produktu je pro uživatele "zesrozumitelnění" instalace v jejich rodném jazyce.

Opět obecně - většina uživatelů považuje souhlas s licenčním ujednáním za zbytečný a bere to jako "buzeraci" při instalaci. Téměř nikdo pak podmínky nečte, natož aby je dodržoval. No a pak se strašně diví jak je to možné, že po nich někdo něco chce... :))
Klidně mi Vykejte, mohl bych být Vašim dědou...
1. Murphyho zákon: Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: KK Zálabák Smiřice, test stránky pro všechny

[url=mailto://prolamy@email.cz?subject=phpBB%20pomoc]kontakt[/url] v případě pomoci - instalace systémů, založení databáze a tabulek, FTP přístup

Raziel-CZ
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 161
Registrován: ned 22. led 2006 1:00:00
Bydliště: Praha, Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od Raziel-CZ » čtv 18. říj 2012 22:12:11

Tím, že někdo licenci přeloží, bere na sebe odpovědnost za překlad a za právní důsledky nesprávného překladu.
Určitě, to je jasné. Nicméně pokud čtu licenci v jazyce, kterému nerozumím a není tam přímo uveden odkaz, nejsem povinen sám od sebe cokoli hledat a nemohu za to, že to kdesi na webu možná je a navíc na neoficiálním zdroji.
Pokud si instalujete program, který není v českém jazyce (a to také je případ i phpBB), a obsahuje-li licenční podmínky v anglickém jazyce, odsouhlasíte je a tím se zavazujete je dodržovat (i když jste je nečetl či nepochopil).
Pokud je znění licenčních podmínek v jazyce, kterému nerozumím a není uveden nikde viditelně odkaz na překlad, platí pro mne standardní podmínky dané naší právní legislativou. Co se překladu týče, tomu samozřejmě rozumím, ale to není předmětem diskuse.

Řešení je skoro jedno jaké. Vždy je ale lepší stahovat z oficiálního zdroje, ovšem jsme opět u jazyka licenčních podmínek. Pokud oficiální zdroj nenabízí nikde oficiálně češtinu nebo jazyk, kterému rozumím, cizojazyčný text, kterému nerozumím není pro mne směrodatný.

Souhlas s licenčním ujednáním není zbytečný, ale potřeba. Že to někdo "přeskočí" je jen jeho riziko. Já osobně jsem o podmínce copyrightu poučen a nyní povinen, chci-li ji dodržet, záležitost napravit. Tak učiním navrácením odkazu na phpBB.com patrně zítra během dne, až se k tomu dostanu.

Určitě díky za toto zajímavé téma, které bude jistě přínosem i jiným návštěvníkům, kteří by třeba mohli mít s licenčními podmínkami phpBB.com problém a zároveň je upozorňuji, že pokud si přečetli toto téma, byla jim poskytnuta jasná a zřetelná informace a musí chtě nechtě od této chvíle tyto podmínky dodržovat, protože jim díky nám s kksmirice již rozumí. :))

leschek
Příspěvky: 3015
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od leschek » čtv 18. říj 2012 23:52:29

Docela zajímavý povídání. Možná by stálo za to udělat z části o licencích samostatné téma.
Raziel-CZ píše:Pokud je znění licenčních podmínek v jazyce, kterému nerozumím a není uveden nikde viditelně odkaz na překlad, platí pro mne standardní podmínky dané naší právní legislativou.
Řekněme, že vím, že program má GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Verzi 2. Co to tedy pro mě znamená, podle naší legislativy?

Uživatelský avatar
kksmirice
Junior tým
Junior tým
Příspěvky: 1639
Registrován: pát 17. úno 2012 21:39:58
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od kksmirice » pát 19. říj 2012 6:49:59

Ještě doplním...
@Raziel-CZ:
Můžete zde uvést tu naši právní legislativu - konkrétní paragrafové znění Zákona Vámi odkazovaných citací typu:
Raziel-CZ píše:... Pokud je znění licenčních podmínek v jazyce, kterému nerozumím a není uveden nikde viditelně odkaz na překlad, platí pro mne standardní podmínky dané naší právní legislativou. ...
Raziel-CZ píše:... Řešení je skoro jedno jaké. Vždy je ale lepší stahovat z oficiálního zdroje, ovšem jsme opět u jazyka licenčních podmínek. Pokud oficiální zdroj nenabízí nikde oficiálně češtinu nebo jazyk, kterému rozumím, cizojazyčný text, kterému nerozumím není pro mne směrodatný. ...
Samozřejmě, že postačuje číslo zákona, paragraf, odstavec ...
Jinak je to jen plácání do větru bez konkrétních věcí ... jedna paní povídala, nebo kamarád mi říkal, že platí...

Osobně se domnívám, že nemáte tak úplně pravdu.
Znamenalo by to, že pokud si z volně dostupných zdrojů stáhnu a nainstaluji cizojazyčný program (s jakoukoliv licencí) pak pro mne neplatí podmínky uvedené v licenčním ujednání, protože tomu nerozumím.
A to si dovolím říci, že je to pěkná blbost.
Nesu plnou odpovědnost za to, že jsem takový program nainstaloval a používám jej - dle Vás klidně i v rozporu s licenčním ujednáním.

Konkrétní příklad:
Na PC používaný ve státní správě (nebo ve firmě) si stáhnu Free software, kde bude uvedeno NO COMMERCIAL. Co se stane pokud přijde SW policie (SW audit) a zjistí používání takovéhoto produktu. Domníváte se, že by u soudu obstálo tvrzení JÁ JSEM TOMU NEROZUMĚL, PROTOŽE TO NENÍ ČESKY A TAK SE MNE TO VLASTNĚ ANI NETÝKÁ?
Co myslíte, že by následovalo???
Klidně mi Vykejte, mohl bych být Vašim dědou...
1. Murphyho zákon: Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: KK Zálabák Smiřice, test stránky pro všechny

[url=mailto://prolamy@email.cz?subject=phpBB%20pomoc]kontakt[/url] v případě pomoci - instalace systémů, založení databáze a tabulek, FTP přístup

Uživatelský avatar
Jetchelas
Příspěvky: 624
Registrován: ned 04. zář 2011 15:27:14

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od Jetchelas » sob 20. říj 2012 20:20:52

Raziel-CZ píše:
Tím, že někdo licenci přeloží, bere na sebe odpovědnost za překlad a za právní důsledky nesprávného překladu.
Určitě, to je jasné. Nicméně pokud čtu licenci v jazyce, kterému nerozumím a není tam přímo uveden odkaz, nejsem povinen sám od sebe cokoli hledat a nemohu za to, že to kdesi na webu možná je a navíc na neoficiálním zdroji.
Pokud si instalujete program, který není v českém jazyce (a to také je případ i phpBB), a obsahuje-li licenční podmínky v anglickém jazyce, odsouhlasíte je a tím se zavazujete je dodržovat (i když jste je nečetl či nepochopil).
Pokud je znění licenčních podmínek v jazyce, kterému nerozumím a není uveden nikde viditelně odkaz na překlad, platí pro mne standardní podmínky dané naší právní legislativou. Co se překladu týče, tomu samozřejmě rozumím, ale to není předmětem diskuse.

Řešení je skoro jedno jaké. Vždy je ale lepší stahovat z oficiálního zdroje, ovšem jsme opět u jazyka licenčních podmínek. Pokud oficiální zdroj nenabízí nikde oficiálně češtinu nebo jazyk, kterému rozumím, cizojazyčný text, kterému nerozumím není pro mne směrodatný.

Souhlas s licenčním ujednáním není zbytečný, ale potřeba. Že to někdo "přeskočí" je jen jeho riziko. Já osobně jsem o podmínce copyrightu poučen a nyní povinen, chci-li ji dodržet, záležitost napravit. Tak učiním navrácením odkazu na phpBB.com patrně zítra během dne, až se k tomu dostanu.

Určitě díky za toto zajímavé téma, které bude jistě přínosem i jiným návštěvníkům, kteří by třeba mohli mít s licenčními podmínkami phpBB.com problém a zároveň je upozorňuji, že pokud si přečetli toto téma, byla jim poskytnuta jasná a zřetelná informace a musí chtě nechtě od této chvíle tyto podmínky dodržovat, protože jim díky nám s kksmirice již rozumí. :))
Zdravím,

Opravdu zajímavý názor, ale není pravdivý. Ano, musím se řídit naší legislativou. Ale pokud licence není v jazyce kterému rozumím a podmínky poruším, tak je to pouze má blbost. Já, jako uživatel který souhlasí s podmínkami, jsem povinen je dodržovat. Pokud bych podmínky porušil a šel k soudu, tak u něj nikdy s obhajobou typu: Podmínky nebyly v jazyce, kterému rozumím. bych neuspěl. Já jsem podmínky odsouhlasil a tím i to, že jsem jim rozuměl a budu se jimi řídit. ;)

Raziel-CZ
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 161
Registrován: ned 22. led 2006 1:00:00
Bydliště: Praha, Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od Raziel-CZ » úte 23. říj 2012 15:59:16

Omlouvám se za prodlevu v odpovědi, práce mi nedovolila zareagovat dříve. Vyjádřím se stručně, protože kdo chce, vše si dohledá a kdo ne, ten bude psát domněnky. Nemám tolik času spekulovat, snažím se pracovat efektivně.

Některé požadované odkazy:
Autorský zákon - Wikipedie
Licence - Licenční smlouva

Zejména pak cituji
Z pohledu českého práva je nutné konstatovat, že v případě, kdy subjekt, kterému je návrh na uzavření smlouvy určen, nerozumí anglickému jazyku nebo mu není text licenčních podmínek z jiného důvodu srozumitelný (relativně nesrozumitelný návrh), bude tento návrh neplatný dle ustanovení § 37 občanského zákoníku...
§ 37 občanského zákoníku.

Vrátím-li se k tématu, na diskusním fóru hnutí Zeitgeist Movement Česká republika jsem odkaz na phpBB.com doplnil, poněvadž pro mne je tento zákon srozumitelný a tak jsem k tomu povinen.

V případě potřeby se prosím obraťte spíše na jakéhokoli advokáta, který se těmito záležitostmi zabývá.

robbikcz

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od robbikcz » úte 26. úno 2013 22:44:18

taky bych mel jeden skoro az hloupej dotaz... muzu instalovat update 3.0.11 na 3.0.6???
nasel jsem zde ze muzu z 3.0.9 ale nevim jestli z 3.0.6
diky za odpoved

Uživatelský avatar
christian
Příspěvky: 2822
Registrován: úte 03. říj 2006 0:00:00
Kontaktovat uživatele:

Re: phpBB 3.0.11 je na světě

Příspěvek od christian » úte 26. úno 2013 22:55:11

Na phpbb.com v Downloads a záložce Automatic update se dá vybrat, z jaké verze přejít.
Neposkytuji podporu pres jabber ani SZ. - na to je tu toto fórum.

Left 4 Dead 1 & 2 - vše o těchto kooperativních hrách od Valve
www.v31.cz - místo pro Váš odpočinek
SuperFórum.cz - trošku velké fórum :)

Zamčeno