Instalace phpBB fóra

Odpovědět
peeeeta
Redaktor
Redaktor
Příspěvky: 63
Registrován: úte 28. pro 2010 9:16:00

Instalace phpBB fóra

Příspěvek od peeeeta » pát 19. led 2018 18:20:45

Instalace fóra na systému phpBB
V dnešním krátkém a stručném návodu si ukážeme, jak za pár minut nainstalovat čistou instalaci fóra založeném na systému phpBB. Podrobný návod obsahuje i informace jak založit MySQL databázi a FTP účet (na českém hostingu, může se tedy lišit). Zbylé informace jsou všude stejné a lze tedy instalaci provést na jakémkoliv běžném hostingu.

Stažení instalačního balíčku
Prvním zásadním krokem je stažení aktuálního balíčku a to v češtině. Přejdeme tedy na do sekce Ke stažení a zde stáhneme nejnovější instalační balíček (v návodu v. 3.2.1).
1.png
Následně si stažený .ZIP soubor rozbalíme.

Vytvoření MySQL databáze a FTP přístupu

Pro běh fóra jsou potřeby soubory, které jsme právě stáhli v .ZIP balíčku a ty překopírujeme pomocí FTP připojení a dále je potřeba databáze MySQL. Oboje společně založíme (ukázka na Českém hostingu).

Založení FTP

Přejdeme do administrace Českého Hostingu a přihlásíme se našimi přihlašovacími údaji. Následně přejdeme do části našeho hostingu, kde chceme instalaci fóra provést.
2.png
Po zvolení domény si vybereme v horním menu sekci FTP. Zde nás zajímá dolní část. Přesněji tlačítko Založit nový FTP přístup do adresáře.
3.png
Nyní se nám zobrazí okno, kde se nám zobrazí přístupové údaje pro FTP. Pokud nám vygenerované heslo vyhovuje, stačí kliknout na tlačítko Odeslat.
4.png
Založení databáze

Když už jsme v administraci, tak si rovnou založíme potřebnou databázi. Pro účely vytvoření nové databáze se překlikneme v horním menu do sekce Databáze.
V této sekci založíme databázi pomocí tlačítka Založit novou databázi MariaDB databázi.
5.png
Následně se nám zobrazí opět stránka s údaji k připojení do databáze. Pokud vám vygenerované heslo vyhovuje, není nutné jej měnit a stačí kliknout na Odeslat.
6.png
Poté se nám zobrazí všechny potřebné údaje, které budeme potřebovat při instalaci fóra.
7.png
Kopírování souborů

Teď již máme vše potřebné pro instalaci připravené a už je jen potřeba překopírovat námi stažený instalační balíček na naši doménu. Pro toto kopírování využijeme námi vytvořený FTP účet a nějaký program, kterým se lze přes tento účet připojit. Nejpoužívanější je FileZila a nebo Total Commander, který použijeme i my.

Otevřeme program Total Commander a zvolíme v horním menu Síť -> FTP připojit se… nebo je možné se dostat do nastavení FTP zkratkou CTRL+F. V novém okně zvolíme v pravém menu Nové připojení. Potom vyplníme údaje podle ukázky na obrázku.
8.png
Vysvětlení údajů:
Název relace – Libovolný název, který se vám potom bude zobrazovat v nastavení
Hostitel[:port] – sem vyplňte údaj ze sekce FTP – Hostitel pro připojení (zde v ukázce je to www.sedoho.com )
Jméno uživatele a Heslo zde nevyplňujte a to z bezpečnostních důvodů. Nyní můžete tedy zadané údaje uložit pomocí tlačítka OK.

Teď v zobrazeném okně připojení k FTP serveru máte vámi vytvořené FTP připojení. Vyberte jej a připojte se (pravé menu -> Připojit). Následně bude po vás vyžadované uživatelské jméno, to najdete v sekci FTP – Přístupové jméno (v ukázce sedoho_com). Následně je potřeba ještě zadat heslo k FTP, které se vám zobrazilo v administraci a bylo zasláno na váš email.

Po připojení se vám zobrazí prázdný adresář. V druhém okně, si najděte složku, kam jste rozbalili soubor .zip. Nyní už jen stačí využít zkratky CTRL+A (pro označení všech souborů) a kliknout na Kopírovat (F5). Potvrďte tlačítkem OK. Teď se zahájí kopírování, které bude trvat různě dlouho, podle toho, jak moc rychlé máte připojení.

Instalace
Jakmile skončí kopírování můžete přejít na adresu domény, kam jste soubory překopírovali. V naší ukázce je to www.sedoho.com. Nyní se vám v prohlížeči zobrazí uvítací stránka phpBB.
9.png
Po zadání údajů na vytvoření účtu pro administrátora se zobrazí stránka pro zadání údajů, pro přístup k databázi.
10.png
Typ databáze: nechte na MySQL a MySQLi rozšířením
Název hostitele databázového serveru nebo DNS: tento údaj nalezneme v sekci pro databázi – Hostitel pro připojení z aplikací
Port serveru databáze: nechte prázdný
Uživatelské jméno databáze: tento údaj naleznete v sekci databáze – Přístupové jméno
Heslo databáze: heslo z vytváření databáze
Název databáze: v sekci databáze – Jméno databáze

Předpona pro tabulky v databázi: doporučujeme změnit, třeba přidáním nějaké číslice před podtržítko
Na další stránce se vám zobrazí základní nastavení serveru.
11.png
Zde pokud nevyužíváte HTTPS, nechte vše jak je a klikněte na Odeslat.

Další stránka se týká nastavení emailů.
12.png
Zde taky nic neměňte a klikněte na tlačítko Odeslat.

Již se dostáváme k základnímu nastavení samotného webu. Na další stránce se vám zobrazí výběr jazyka, název fóra a krátký popis samotného fóra.
13.png
Výchozí jazyk: Ponechte češtinu
Název fóra: Vyplňte název vašeho fóra
Krátký popis fóra: Vyplňte krátký a výstižný popis vašeho nového fóra

Po odeslání tlačítkem Odeslat, začne samotná instalace.
14.png
Po úspěšném doběhnutí jednotlivých instalací se vám zobrazí zelené rámečky s informací o dokončení instalace.
15.png
V horním rámečku je odkaz Přejít do administrace.

Následně se vám zobrazí administrace již s přihlášeným účtem administrátora, který jste založili hned na začátku instalace.
16.png
Potom si můžete zobrazit obsah fóra. Stačí kliknout na odkaz v horní, pravé části.
17.png
Jak jste si jistě všimli, ještě se vám fórum nezobrazuje normálně. Stačí si přečíst hlášku a hned pochopíte proč. Není smazaná/přejmenovaná složka install. Tuto složku smažte/přejmenujte pomocí připojení FTP, které jste navázali přes Total Commander.

Následně po smazání stačí stránku znovu načíst a již vidíte běžné fórum s jedním základním tématem.
18.png
Tak a nyní již můžete vaše nové fórum využívat naplno.

Odpovědět