Jak hledat a vybrat hosting

Zde najdete veškeré články portálu phpBB.cz
Zamčeno
leschek
Příspěvky: 3000
Registrován: stř 09. lis 2011 0:09:51
Kontaktovat uživatele:

Jak hledat a vybrat hosting

Příspěvek od leschek » čtv 27. pro 2012 13:30:48

Při zakládání nového fóra máte, jako budoucí administrátoři, několik možností výběru hostingu, popřípadě tvorby fóra. V tomto článku, který by vám mohl pomoci při výběru správného hostingu, najdete všeobecný popis různých typů hostingů.
Nová verze phpBB 3.1 Ascraeus" bude potřebovat php verze 5.3.3, tak doporučuji vybrat takový hosting, kde tuto verzi mají nainstalovanou.

Hostingy zdarma

Pokud pomineme ukecání kamaráda, jež možnost použít na jeho hostingu několik databází a může vám vytvořit přístup na FTP server, tak zbývají:

Fórum jedním kliknutím

Řada začínajících administrátorů využívá této možnosti, protože je to nejsnažší a nejlevnější způsob založení fóra. Po zadání základních údajů vám je (víceméně jedním kliknutím) vytvořeno fórum. K tomu není potřeba nic jiného než prohlížeč.

Databáze může být pravidelně zálohovaná, tak se nemusíte bát ztráty dat., ale záleží na poskytovateli.

Takto vytvořené fórum nemusí běžet na poslední verzi phpBB a nemusí mít phpBB copyright a tak vám na tomto fóru nebude poskytnuta podpora, pokud o ni budete žádat (viz. pravidla bod 3.f a).

V drtivé většině případů bude vytvořené fórum obsahovat nějakou reklamní lištu (proč by vám jinak někdo něco dával grátis, že?), která nemusí ničemu překážet nebo vadit, ale při načítání nějakých skriptů může způsobovat problémy (např. několikanásobné zobrazení reklamy na mChatu).

Největším problémem těchto hostingů je nemožnost přístupu na FTP server a nemožnost vlastní zálohy databáze. Pokud nemáte přístup na server, tak můžete upravovat fórum jen přes uživatelské rozhraní v administraci a budete omezeni jen tím, co má poskytovatel na serveru nainstalováno (nebudete moci instalovat některé MODifikace, vzhledy atd.). Větším problémem však je, že nebudete moci fórum přesunout na jiný hosting, protože nemáte soubory ze serveru a hlavně zálohu databáze. Tzn. že budete muset vytvořit úplně nové fórum a přijdete o dříve vytvořená témata a zaregistrované uživatele.

Pokud poskytovatel skončí s poskytováním hostingu, tak přijdete o vaše fórum.

Takže, přestože na první pohled vypadá tvorba fóra jedním kliknutím a ještě k tomu zdarma jako úžasná možnost, rozmyslete si pořádně, jestli chcete mít fórum na jednom místě bez možnosti vlastní zálohy nebo přesunu na jiný hosting. Zjistěte si možnosti přístupu na FTP server a zálohy databáze (popřípadě, kolik to stojí).

Malé shrnutí
+ zdarma
+ velmi jednoduchá instalace
- reklama
- nemožnost vlastní zálohy souborů na FTP serveru a dat v databázi
- jste zcela odkázaní na poskytovatele

Příklad hostingu: forumzdarma

Klasický hosting zdarma

Pro rozběhnutí fóra může být hosting zdarma velmi zajímavá možnost. Ze začátku určitě nebudete potřebovat přenést tolik dat a takový prostor pro soubory jako když se fórum rozjede.

S největší pravděpodobností budete muset nainstalovat fórum manuálně.

Dá se předpokládat, že většina hostingů vám na fórum přidá nějakou reklamu. Může to být banner nebo lišta (např. Webzdarma) nebo kontextová reklama (např.: Endora). Někteří poskytovatelé umožní změnit umístění reklamy (např. Webzdarma, Endora). Endora umožňuje zvolit způsob zobrazení reklamy (reklamní patička nebo kontextová reklama - více zde).

Protože je hosting placený z reklamy, požadují někteří poskytovatelé, aby byl web aktivní, jinak ho smažou (např.: Endora, Webzdarma).

Někteří poskytovatelé mohou, vedle placeného hostingu, nabídnout i hosting zdarma. Má to tu výhodu, že pokud budete chtít přejít na placený hosting, tak nemusíte nic nikam přenášet, protože budete mít účet u stejné firmy.

Hosting zdarma vám oproti placenému hostingu nabídne menší množstvím přenesených dat a menší prostor na FTP serveru.

Taky se dá očekávat, že nebude mít tak dobrou podporu jako placený hosting a může být pomalejší nebo s výpadky, což by se u dobrého placeného hostingu stávat nemělo.

Přestože je hosting zdarma tak si před instalací fóra zjistěte, jestli budete mít přístup k databázi a na FTP server, popřípadě, jestli jsou na něm nějaká omezení týkající se instalace například chatu atd.

Malé shrnutí
+ zdarma
+ kontrola nad instalací fóra
+ přístup na server a k databázi
- reklama
- omezení dat
- pravděpodobně horší podpora

Momentálně nejoblíbenější jsou asi Endora, WebZdarma.

Pokud si vyberete jako hosting zdarma Endoru, tak máte na výběr ze dvou variant v závislosti na tom, jestli máte účet na MojeID nebo ne:
1. Lite (bez přihlášení pomocí MojeID)
2. Free (přihlášení pomocí MojeID)
Rozdíly jsou ve velikosti prostoru pro data, v povoleném množství pro přenesená data a v podpoře funkce mail().

Kompletní srovnání jednotlivých účtů najdete tady.

V průběhu ledna 2013 bude uživatelům, kteří nemají na Endoře placený program a nemají propojení s mojeID, varianta Free změněna na Lite.
Pokud má uživatel na účtu jeden placený program není nutné propojení s mojeID a ostatní domény na účtu jsou pak automaticky zařazeny z Lite do varianty Free.

Pozor na to, že Endora zakazuje instalovat chat, což se týká i oblíbeného mChatu a to dokonce i v placené verzi hostingu.

Za informace o hostinzích děkuji kksmirice.

Placený hosting

Pokud nechcete mít na fóru reklamu (vypadá to profesionálněji), tak se poohlédněte po placeném hostingu, kterých existuje nepřeberné množství, což může trochu ztížit výběr. Proto věnujte nějaký čas výběru té správné firmy. Porovnejte si různé tarify a funkce, abyste za svoje peníze dostali to nejlepší. Nemusíte vybírat jen české firmy, aby vám fungovalo české fórum (např. já mám fórum na serveru někde v Kanadě), ale určitě to pomůže v komunikaci v případě nějakých problémů. Podívejte se na různá diskuzní fóra, abyste zjistili, jestli hosting nemívá často výpadky (lidi mají tendenci psát spíš o tom, že něco nefunguje). Placený hosting lze pořídit za pár desítek korun měsíčně.

Nejdůležitější informace, kromě ceny, podle kterých hostin vybírat jsou:

Objem dat, který můžete za určitou dobu (měsíc) spotřebovat. Tohle je podle mě nejdůležitější informace. Na svém serveru mám jedno malé fórum s překlady, o něco větší fotografické fórum se spoustou fotek (asi největší žrout dat) a galerii s pár fotkama a v posledních pár měsících přenáším cca 14 -16 GB dat.

Velikost místa na disku - množství dat, které můžete na server uložit (soubory na mém serveru zaplňují po pěti letech provozu něco okolo 2 GB, což snad nabídnou všichni poskytovatelé placeného hostingu).

RAM - čím více máte paměti, tím rychlejší server je

Čas online (Uptime time) - doba, po kterou bude váš web online. Např.
99.9% znamená, že za rok může být váš web mimo provoz 8 hodin 46 minut.
99.5% - 43 hodin 50 minut
99.0% - 87 hodin 39 minut
98.0% - 175 hodin 19 minut
Zdroj: WebhostingTalk

Další věci nesouvisející s phpBB
Počet databází - někteří poskytovatelé nabídnou možnost tvorby více databází, což se hodí pro více fór, testování, pro kamarády atd.
Počet FTP účtů
Počet subdomén - např. u domény phpbb.cz je subdoména forum.phpbb.cz
Počet zaparkovaných domén - Pokud máte více fór, tak každé může mít vlastní doménu, přestože jsou na stejném serveru.
Počet emailových účtů - Tohle je třeba pro mě docela důležitá věc, protože mi to umožňuje mít email leschek@moje.domena.com a používat svůj SMTP server z poštovního klienta.

Některé firmy nabízí nástroje (cPanel), které umožní automatickou instalaci skriptů (různé blogy, obchody, fóra) jedním kliknutím. Přestože to vypadá jako výhoda, tak nemusíte pomocí tohoto nástroje nainstalovat poslední verzi fóra (nebo může mít takto nainstalované fórum nějaké úpravy), proto se třeba na phpBB.com takto nainstalovaným fórům neposkytuje podpora.

Nejčastější placený hosting je sdílený, kdy může být na jednom serveru několik stovek až tisíc webů. Pokud zaplatíte za hosting pár desetikorun měsíčně, tak jste na sdíleném hostingu. Sdílený hosting je vyhovující pro více než 90% uživatelů.

Pokud nechcete mít sdílený hosting, tak spousta poskytovatelů nabízí tzv. "Dedicated hosting" (Dedikovaný hosting), kdy máte u poskytovatele vlastní server, kam nahráváte data jen vy a provozovatel se stará o provoz serveru a hardware. To je samozřejmě dražší než sdílený hosting.

Podobný jako "dedikovaný hosting" je "VPS hosting" (Virtuální privátní server), který je o něco levnější, protože máte na serveru jen diskový oddíl, který je ale jen na vaše data. Je to něco mezi sdíleným a "dedikovaným" hostingem.

Nejdražší je tzv. "Collocated hosting", což je vlastně "dedikovaný hosting" s tím rozdílem, že vlastníte i hardware serveru, takže máte váš server umístěn u nějakého poskytovatele hostingu. To má tu výhodu, že je server umístěn v optimálním prostředí a ne třeba v kuchyni pod stolem.

Dále existuje ještě "Cloud hosting", což víceméně znamená, že poskytovatel vlastní několik serverů, které jsou propojeny a weby, které jsou na serverech uloženy, používají zdroje (místo na disku, RAM, procesor) ze všech serverů. Pokud se něco s jedním serverem stane, tak web použije zdroje z jiného serveru.

Malé shrnutí
+ měla by být dobrá podpora
+ bez reklamy
+ spousta místa na serveru a větší množství přenesených dat
- platíte

Další čtení:
WebhostingTalk - pravděpodobně největší fórum o hostinzích (v ang.)
Hostingy.cz - porovnání hostingů v ČR

Uživatelský avatar
TheEilag
Příspěvky: 546
Registrován: ned 01. led 2012 17:56:56
Bydliště: ČR, Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak hledat a vybrat hosting

Příspěvek od TheEilag » pon 26. lis 2018 20:20:35

Dobrý den,

místo ukončeného forumzdarma můžete použít forumhosting/phpBB forum hosting.

S pozdravem
TheEilag
POSKYTUJI pouze placenou podporu přes Messenger/SZ a jiné komunikační protokoly.
NEPOSKYTUJI podporu pro warez fóra.
HLEDEJTE A ČTĚTE PRAVIDLA před položením dotazu.
NEURGUJTE podporu.
NEŽÁDEJTE mne o úpravy/aktualizaci Vašeho fóra. Žádosti o aktualizace pište do fóra Pracovní příležitosti.
NEŽÁDEJTE o hledání módu/stylu/překladu, využijte funkci hledat.

Aktuálně nedostupný(pracovník v první linii).

Zamčeno