O phpBB

Milí čtenáři a náhodní kolemjdoucí, vítejte na virtuálním semináři zaměřeném na zdokonalení Vašich znalostí o možnostech tvorby internetových fór. Věnovat se budeme především tomu nejlepšímu možnému řešení – phpBB. Kromě spolehlivosti, nenáročnosti na server, úžasných funkcí a rozšiřitelností totiž nabízí tahák ze všech největší – cenu, která se vyšplhala na sympatickou hodnotu 0 Kč,- včetně daně z přidané hodnoty, daně za ničení životního prostředí počítači a recyklačního poplatku. phpBB je totiž poskytováno pod GNU/GPL open-source licencí s možností libovolné úpravy kterékoli jeho části.

Co je phpBB?

Úvod jste si už přečetli, ale stále nevíte to podstatné? Tento odstavec se pokusí vše napravit. phpBB je jedno z celosvětově nejrozšířenějších řešení pro diskuzní fóra všeho druhu. Je plně podporovaný, škálovatelný a stejnou měrou přizpůsobitelný balík, který je poskytován jako open-source. To umožňuje všem uživatelům, aby se aktivně účastnili vývoje a vylepšování systému tak, aby jim výsledek co nejvíce vyhovoval. Mezi další přednosti patří bezesporu i velmi příjemné uživatelské rozhraní, jednoduchý administrativní panel a opravdu nápomocné inteligentní FAQ. phpBB je založeno na velmi mocném serverovém jazyce PHP (což je pro vás jistě opravdu překvapení, že) s tím, že je jen na vás, který databázový systém vám nejvíce vyhovuje. Máte MySQL, MS-SQL, PostgreSQL anebo Access/ODBC nebo jiný databázový server? Stačí si jen vybrat! Ve zkratce je phpBB prostě ideální společenské řešení pro každé moderní diskusní fórum, které chce pro své uživatele opravdovou kvalitu.

Historie

Jednoho červnového večera roku 2000 si sedl náš zakladatel - James „the Finn“ Atkinson před svůj počítač a pomyslel si: „Hergot, můj web potřebuje fórum jako prase drbání...“ (nebo něco přibližně podobného). Do té doby měl uživatel jenom málo možností jak si založit své fórum a tím, co bylo už k dispozici, náš zakladatel poprávu pohrdal. Proto se sám z vlastní iniciativy (zato mu dej pánbůh věčné štěstí, stabilní OS a trpělivé příbuzné) rozhodl, že vytvoří vlastní verzi UBB (to je jméno pro Infopopovo fórum založené také na PHP, ale jsou tu jisté odlišnosti, které nebudeme rozebírat). Té noci byl Atkinson vzhůru do 3 hodin ráno a dokončoval své seznamy zpráv a topiců, které chtěl mít ve svém fóru (zkrátka takovou jeho strukturu).

1. července 2000 poslal svůj výtvor na stránky DevShed.com (server, který se věnuje internetovým vývojářům obecně, ale nechybí mu ani speciální sekce pro uživatele jazyka PHP.) s otázkou, zda by mu nepomohli s testováním jeho právě vznikající webové aplikace. V této části vývoje už existovaly plně funkční základy fóra a také základní části administrativy.

15. července léta páně 2000 se celý systém odeslal do CVS na zevrubné sepsání zdrojového kódu. V tomto měsíci se team rozrostl o dvě zkušené osoby - o Nathana Coddinga a Johna Abela - s jejichž pomocí se začala utvářet obrana proti hackerům. Teď už kompletní team začal pracovat na první verzi phpBB.

14. srpna roku 2000 si náš čerstvý kolektiv zaregistroval doménu phpbb.com, a tak se o tomto zajímavě vypadajícím projektu dozvěděl poprvé celý svět. Do té doby měl James totiž jenom svůj vlastní velmi pomalý a málo navštěvovaný server s adresou totalgeek.org. Po této v pravdě významné chvíli už šlo všechno jako po másle. phpBB v1.0-BETA na sebe nenechala dlouho čekat a základní administrativní jednotka PHPNuke byla vybudována. To teamu přineslo zaslouženou pozornost z PHP komunity a uživatelská základna se začala konečně utěšeně rozrůstat.

V prosinci 16. dne (stále roku 2000! Tomu se říká opravdová rychlost!) byla poprvé uvolněna phpBB verze 1.0.0, tedy už skutečně hotová plná verze. Při této příležitosti se k týmu připojil další spolupracovník - BartVB a začal významnější práci na verzi 1.2, nebo možná na verzi 1.4 (Ha! - James sám si nemůže vzpomenout, jak to bylo!:-). Poté se k týmu přidal další člověk - Paul, který se velmi zajímal o možnou napadnutelnost dosavadního phpBB hackery a jak to ve verzi 2.0, která už byla v této chvíli plánovaná, napravit. Krátce poté se k týmu připojil Frank, který přišel společně s Jonathanem, který byl konvertován z BlazeBoardu, kde mu nevyhovoval nový směr, kterým se BlazeBoard vydal.

17. února 2001 byla, slovy biologické terminologie, „počata“ dlouho očekávaná verze 2.0. Team se zabýval tím, co by se dalo ještě vylepšit oproti verzi 1.4. phpBB v 2.0 se vyvíjela po celých, pro tento projekt až neuvěřitelných, 14 měsíců. Toho času se k týmu připojila i další osoba - Doug. 4. dubna 2002 je phpBB verze 2.0 už hotová a uvolněná i pro veřejnost. A tím naše lekce historie končí.

Novodobá historie

phpBB 3.0 vyšla v 13. prosince 2017 a přinesla zcela přepracované prostředí. Přestože se na jejím následníkovi začalo pracovat už v roce 2009, vývoj trval dlouhých 5 let. Přestože vizuálně se toho moc nezměnilo, o to víc se změnilo pozadí systému, které běží už na frameworku Symfony a přinesla jednoduchou instalaci rozšíření. Řada 3.0 s námi vydržela do listopadu 2015, tedy bezmála 8 let. Aktuální řadou je 3.2.

Závěr

Pokud jste dosud hledali správné řešení pro Vaše fórum, věřím, že jste jej právě našli. I pokud jste pouze náhodní kolemjdoucí, přesto popřemýšlejte nad tím zkusit založit si svou diskuzi, koneckonců, co může být lepší, než pomocí phpBB diskutovat se stejně smýšlejícími lidmi. Dáte-li phpBB k vašim webovým stránkám, získáte tak originální možnost zpětné vazby vašich uživatelů. phpBB je taktéž ideálním řešením pro všechny vývojáře, chovatele … vlastně pro všechny! Každému projektu dodá jistý punc kvality a díky různorodému designu splyne zcela přirozeně s okolím. phpBB je zkrátka a jednoduše ta pravá volba pro každého z Vás!