Dokumentace - 1.2. Instalace

1.2. Instalace

dhn

Proces instalace phpBB 3.0 je snadný a provede váš všemi jejími kroky.

Poté, co si rozbalíte archiv obsahující phpBB3 a položky v něm obsažené nahrajete na FTP, musíte pro zahájení instalace zadat do vašeho prohlížeče patřičnou URL. Jakmile poprvé na danou URL adresu přejdete (např. http://www.vaseforum.cz/phpBB3), phpBB zjistí, že ještě není nainstalováno a automaticky vás přesměruje na instalaci.

Obrázek 1.1. Přehled

Přehled

Úvodní stránka instalačního průvodce.

1.2.1. Úvod

Instalační stránka vám poskytne krátký úvod do phpBB. Umožňuje vám přečíst si licenci, pod kterou je phpBB 3.0 vydáváno (General Public License) a poskytuje vám informace o tom, kde je možné získat podporu. Pro spuštění instalace klikněte na tlačítko Instalovat (viz 1.1 – „Přehled“).

1.2.2. Požadavky

Důležité

Přečtěte si sekci o požadavcích phpBB3 pro zjištění dalších podrobností o minimálních nárocích systému phpBB.

Seznam požadavků je první stránka, se kterou se setkáte při instalaci phpBB 3.0 automaticky zkontroluje, jestli jsou všechna potřebná nastavení na serveru v pořádku. Pro instalaci je potřeba mít nainstalovaný PHP na vašem serveru a alespoň jeden databázový systém, nejčastěji MySQL. Je také nutné mít nastavená přístupová práva k složkám a umožnit zapisování do nich (většinou pomocí příkazu CHMOD), jejich výpis je na konci seznamu. Projděte si popis každé ze sekcí pro získání více informací. Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat v instalaci kliknutím na Začít instalaci.

1.2.3. Nastavení databáze

Nyní si zvolíte databázový systém, na kterém poběží vaše fórum. Přečtěte si sekci o požadavcích phpBB3 pro seznam podporovaných databází. Pokud neznáte přístupové údaje k databázi, kontaktuje technickou podporu vašeho hostingu. Nelze bez nich pokračovat. Budete potřebovat:

  • Druh databáze - systém, který budete používat (např. mySQL, MSSQL server, Oracle)

  • Databázový server nebo DSN - adresa serveru, kde bude uložena databáze.

  • Port databázového serveru - port serveru, ve většině případů ponecháte prázdné.

  • Název databáze - název databáze na serveru, není to samé co uživatelské jméno.

  • Uživatelské jméno databáze a Heslo databáze - přístupové údaje k databázi.

Tip

Pokud chcete použít SQLite, měli byste zadat celou cestu k databázovému souboru a ponechat prázdné pole s přístupovými údaji. Z bezpečnostních důvodu byste měli zajistit, že soubor databáze nebude přístupný z webu.

Obrázek 1.2. Nastavení databáze

Nastavení databáze

Stránka, kde se nastavuje přístup k databázi, ujistěte se, že znáte všechny potřebné údaje.

Není nutné měnit Předponu databázových tabulek pokud nebudete chtít sdílet více instalací phpBB v jedné databázi. Pokud ano, je nutné pro každé fórum zvolit jinou předponu.

Po zadání údajů můžete pokračovat kliknutím na Pokračovat na další krok. phpBB ihned zkontroluje a ověří zadaná data.

Pokud uvidíte zprávu „Nelze se připojit k databázi“, znamená to, že jste zadali nesprávné údaje a je potřeba je opravit. Znovu, pokud si nejste jisti nastavením, kontaktujte technickou podporu vašeho hostingu.

Tip

Pamatujte, že uživatelské jméno a heslo zohledňují velikost písmen. Musíte zadat přesně to samé heslo jako máte nastaveno v administraci hostingu.

Pokud jste nainstalovali jinou verzi phpBB do stejné databáze se stejnou předponou, phpBB vám to oznámí a stačí zadat jinou předponu tabulek.

Pokud uvidíte Úspěšně připojeno, můžete pokračovat na další krok.

1.2.4. Detaily administrátora

Nyní vytvoříte účet administrátora. Ten bude mít plná administrátorská práva k fóru a bude první uživatel na něm. Všechna pole na této stránce jsou povinná. Na této stránce si vyberete výchozí jazyk vašeho fóra, v základním balíku phpBB je přibalen pouze balík British English. Stáhnout češtinu, pokud ji nemáte nahranou, lze na www.phpbb.cz a přidat ji můžete později.

1.2.5. Konfigurační soubor

V tomto kroku zkusí phpBB automaticky vytvořit konfigurační soubor. Ten je nutný pro správný běh fóra, obsahuje totiž údaje pro připojení k databázi.

Většinou funguje automatické zapsání souboru. V některých případech ale tato funkce selže, např. kvůli nedostatečným oprávněním k úpravě souborů. V tom případě budete muset nahrát soubor ručně. phpBB vám nabídne soubor ke stažení a poskytne další instrukce, přečtěte si je pozorně. Po nahrání souboru klikněte na Hotovo pro postup na poslední krok. Pokud vás tlačítko Hotovo vrátí na stejnou stránku a nevrátí zprávu o úspěšném nahrání, musíte nahrát soubor znovu, pravděpodobně jste jej zkopírovali špatně.

1.2.6. Pokročilá nastavení

Pokročilá nastavení vám umožňují nastavit některé ze systémových nastavení fóra. Jsou volitelná, takže je můžete nechat prázdná a pokračovat dále, později jdou změnit.

Pokud byla instalace úspěšná, můžete nyní kliknout na Přihlásit se a kouknout se na Administraci fóra. Gratulujeme, úspěšně jste nainstalovali phpBB 3.0. Nejste ale u konce, ještě je potřeba nastavit mnoho věcí!

Pokud vám dělá potíže nainstalovat phpBB 3.0 po přečtení tohoto průvodce, podívejte se na sekci o podpoře pro získání odkazů, kde vám bude poskytnuta další podpora.

Pokud převádíte vaše fórum z phpBB2, v tomto bodě byste se měli podívat na průvodce aktualizací pro další informace. Pokud ne, odstraňte adresář install/ z vašeho serveru. Dokud tak neučiníte, dostanete se pouze do administrace fóra.

Server jede u TELE3