Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Zde najdete veškeré články portálu phpBB.cz
ameeck
Příspěvky: 6425
Registrován: ned 06. lis 2005 1:00:00

Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od ameeck » ned 15. úno 2009 13:10:36

Mnozí si již všimli, že CAPTCHA v phpBB 3.0.4 byla prolomena a jsou zavaleni spamem, který na fórum posílají automaty z celého webu. Ukážeme si několik způsobů jak zabránit proniknutí těchto botů na vaše fórum a jak uchránit vaše fórum před nevyžádáným obsahem.

CAPTCHA

V každé instalaci je dostupná možnost použít ověřovací obrázek, který je nutné před odesláním příspěvku nebo registrací vyplnit. Dnešní CAPTCHA je bohužel prolomena a zlepšení může přijít až ve verzi 3.0.5. Přesto je CAPTCHA dobrým doplňkem, který zabrání alespoň dílčí části spamu.

Doporučená nastavení
Zapnutá GD CAPTCHA
Zapnutý šum na popředí a/nebo šum na pozadí, maximální hodnoty na obou osách by měly být méně než 15.

Banování IP a e-mailů

Tato metoda může opět zabránit některým botům, aby se registrovali. Rozhodně ale nepokryje vše. Banování IP adres je naprosto nevhodné, akorát se zbytečně zaplní seznam banů a volných proxy serverů, které boti mohou použít, je nespočet.

Doporučené použití:
Zabanování e-mailových domén z Ruska nebo jiných, přidejte takovéto bany: *@*.ru, *@*.ws etc.

Aktivace účtu

V phpBB3 jsou tři standardní možnosti jak aktivovat účty při registraci, první žádnou aktivaci nevyžaduje, druhá je uživatelem přes e-mail a třetí je ruční administrátorem.

Uživatelskou aktivaci boti již umí zpracovat, administrátorskou už z principu nemohou. Bohužel na většině fór toto není možné, protože práce spojena s manuální aktivací je obrovská.

Doporučení:
Použít aktivací administrátorem. Má cenu pouze pro malá, uzavřená fóra.

Vlastní pole v profilu

Novinkou třetí řady phpBB jsou vlastní pole v profilu. Poměrně lehce jdou uzpůsobit k tomu, aby kupříkladu uživatel musel vybrat jedno číslo z pěti, což odradí mnoho botů. Kompletní návod pro tento postup najdete zde: http://www.phpbb.com/kb/article/custom- ... mmer-tool/, co nevidět bude i přeložen zde u nás.

MODy
V případě, že vestavěné funkce phpBB3 nestačí pro ochranu před boty, je na zvážení nainstalovat specializované modifikace, které se budou starat o odrážení útoků, uvádíme některé z nich:
  • Anti-Bot Question
    Zatím jediný schválený MOD na phpBB.com proti spamu přidá otázku, kterou musí uživatel vyplnit při registraci podle nastavení.
  • Anti-Spam ACP
    MOD, který je ve fázi před vydáním poskytuje velmi komplexní ochranu proti botům. Všechna nastavení jsou upravitelná v administraci.
  • 3DCaptcha Olympus
    Vylepšená verze CAPTCHA systému, který zkouší implementovat 3D zobrazení textu, které je čitelné lidským okem, ale počítač má problém text rozpoznat. MOD je v Beta fázi, ale je dostupná i funkční ukázka.

Mr. Atsor
Příspěvky: 54
Registrován: ned 28. pro 2008 10:50:13

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od Mr. Atsor » ned 15. úno 2009 16:37:02

Dobrý článek, ale ke mě to ještě nedošlo, žádný spamy, nic...

za to Wordpress je zaspamovaný denně na několika článcích :D

pipe

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od pipe » ned 22. úno 2009 10:33:21

zdravim jakou CAPTCHA pouzivate tady na serveru prave to nastavuju a kdys dam sum na popredi a sum an pozadi a na pozadi dam hodnoty 14/14 (x/y) tak se mi to zda necitelne... je sum na popredi dostacujici pro CAPTCHA ?? nebo mam nastavit napriklad sum na popredi plus hodnotu na pozadi 0/25 kdy se mi to zda jeste citelne...diky moc

JirkaX
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 64
Registrován: sob 05. dub 2008 18:09:05

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od JirkaX » úte 24. úno 2009 20:21:28

Protože se mi začali registrovat fiktivní uživatelé, tak jsem použil po přečtení příspěvku výše MOD Anti-Bot Question. Překlad najdete níže.

Kód: Vybrat vše

'AB_ANSWER'							=> 'Odpověď na ochranu proti botům',
	'AB_ANSWER_EXPLAIN'			=> 'Toto je hlavní odpověď na otázku.',
	'AB_ANSWER_2'						=> 'Druhá odpověď na ochranu proti botům',
	'AB_ANSWER_2_EXPLAIN'		=> 'Zde můžete přidat druhou odpověď - doporučeno v případě, že otázka vyžaduje číselnou odpověď.',
	'AB_QUESTION_MOD'				=> 'Otázka na ochranu proti botům',
	'AB_QUESTION'						=> 'Otázka na ochranu proti botům',
	'AB_QUESTION_EXPLAIN'		=> 'Na tuto otázku musí uživatel při registraci odpovědět.',
	'ABQ_ENABLE'						=> 'Povolit otázku na ochranu proti botům',
	'ABQ_ENABLE_EXPLAIN'		=> 'Povolit otázku na ochranu proti botům při registraci.',
	
	
'AB_QUESTION_ERROR'				=> 'Odpověď na otázku není správná. Prosím, zkuste odpovědět ještě jednou.',
	'AB_NO_ANSWER'				=> 'Nebyla zadána žádná odpověď.',
	
	
'AB_QUESTION_EXPLAIN'			=> 'Kvůli ochraně proti spamu odpovězte, prosím, na otázku výše.',
Až budu mít chvilku, tak to předělám a dám na google.

EDIT: Hotovo, už je na googlu.

drndos
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25. říj 2007 15:15:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od drndos » čtv 26. úno 2009 21:26:58


LeClair
Příspěvky: 250
Registrován: pon 10. dub 2006 0:00:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od LeClair » pát 27. úno 2009 19:36:52

Jak to je s CAPTCHA ?
Nahoře je: ,, maximální hodnoty na obou osách by měly být méně než 15 ,,
a tady zase:
,, máte nastavený šum minimálně 10, doporučuji 25 ,,

Ps. Myslím si že by měl phpBB team rychleji zareagovat a vydat 3.0.5
Obrázek Obrázek

2x4b

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od 2x4b » pát 06. bře 2009 16:19:58

NOJO, ale jak to řešit, když pro příspívání není nutná registrace? Přesně tak, jak je to tady. Jak to, že to tu nemáte samý spam?

WhiteWolfSix
Příspěvky: 9436
Registrován: pon 24. črc 2006 0:00:00
Bydliště: 48°43'N, 19°08'E
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od WhiteWolfSix » pát 06. bře 2009 17:10:06

Občas sa tu nájde spam a členovia tímu ho odstránia...
WhiteWolfSix (WW6)
Nežiadajte ma o pomoc prostredníctvom icq a SS (SZ)

tomus
Příspěvky: 65
Registrován: úte 12. úno 2008 23:15:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od tomus » sob 07. bře 2009 17:16:30

Ja nasel jeste tento MOD, mel by pridat otazku do registrace i do formulare pro odesilani prispevku pro neregistrovane uzivatele fora, ale jeste jsem ho nezkousel.
http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... 0&t=570929

ukazka funkce modu je zde:
http://www.absoluteanime.com/forum/ucp. ... e=register

konec

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od konec » stř 20. led 2010 16:40:14

Zdravím,

mám upgrade na verzi phpBB 3.0.6 a v nastavení registrace nemám možnost administrátorské aktivace účtu, je to možné?
Mám jen volby: "vypnout" a "bez aktivace".

Děkuji

WhiteWolfSix
Příspěvky: 9436
Registrován: pon 24. črc 2006 0:00:00
Bydliště: 48°43'N, 19°08'E
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od WhiteWolfSix » stř 20. led 2010 16:50:09

Musíš povoliť e-maily, inak Ti to nepôjde.
WhiteWolfSix (WW6)
Nežiadajte ma o pomoc prostredníctvom icq a SS (SZ)

konec

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od konec » stř 20. led 2010 19:28:14

D Ě K U J I

... velmi děkuji, hledal jsem dlouho, ale nenašel. SMAP je peklo!

Pavel Konečný

RyanFromEternity

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od RyanFromEternity » ned 09. led 2011 14:39:01

Zdravím,

chtěl bych se poradit. Mám phpBB verzi 3.0.4 a nainstaloval jsem přesně dle návodu modul Anti-Bot Question z odkazu http://www.phpbb.com/customise/db/download/id_20945 V návodu bylo něco připsat do databáze a přepsat několik souborů. Po tom, co jsem je všechny uložil, vůbec nic se mi nezměnilo. Možná je to maličkost, ale vážně nevím, jak to jaksi nějak nahrát či nechat projevit změnu ve fóru. Složku Cahce jsem také promazal ale stále nic. Za vaši radu bych byl vděčný.

Ryan

danti
Příspěvky: 2618
Registrován: pon 12. led 2009 20:57:21

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od danti » ned 09. led 2011 15:20:27

RyanFromEternity píše:Zdravím,

chtěl bych se poradit. Mám phpBB verzi 3.0.4
Aktualizuj forum uz je phpbb3.0.8

detonatores

Re: Jak bojovat proti spamu v phpBB3

Příspěvek od detonatores » úte 18. led 2011 16:21:57

Zdravím,
Bojuji také se spamem. Mám ve fóru nastaveno, že anonymní uživatelé mohou také přispívat na fórum. Samozřejmě po opsání Captcha. Myslíte, že pokud zakážu anonymním uživatelům přispívat a tvořit témata, pomůže to proti spamu? Nebo toto nastavení vliv nemá?
Děkuji za odpověď

Odpovědět